20/09/2024

Teoretycznie nie istnieje prostsze skrzyżowanie, niż skrzyżowanie dróg równorzędnych. I każdy początkujący nawet kierowca powinien wiedzieć, że aby poprawnie je pokonać, wystarczy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony. Tyle teoria. Praktyka pokazuje, że często dzieje się zupełnie inaczej.

Na Popowicach szczególnie problematyczne okazują się skrzyżowania ulic Rysiej i Bobrzej oraz Niedźwiedziej i Żubrzej. W osiedlowych mediach społecznościowych od jakiegoś czasu toczy się dyskusja dotycząca możliwości wprowadzenia zmian w oznakowaniu. Głosy oczywiście są podzielone i w pewnym momencie padła sugestia, aby skonsultować się z policją i ustalić, co można w tej sprawie zrobić. Postanowiliśmy pomóc uczestnikom dyskusji.

– Tutaj nie ma żadnych podstaw do wprowadzania jakichkolwiek zmian – powiedział nam mł. asp. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. – Oba skrzyżowania są oznakowane poprawnie, a w przypadku ulic Bobrzej i Rysiej wymalowane są nawet linie warunkowego zatrzymania, jasno komunikujące jak należy się zachować. Natomiast u zbiegu Niedźwiedziej z Żubrzą stoi znak ostrzegawczy A-5 – dodał.

Od Ewy Mazur, rzeczniczki wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta usłyszeliśmy podobną opinię: – To strefa uspokojonego ruchu – powiedziała. – Wewnątrz niej, poza ograniczeniami prędkości, powszechnie stosowana jest zasada, że wszystkie skrzyżowania są równorzędne. Wymusza to na kierowcach większe skupienie i uwagę. Tu nie ma podstaw do wprowadzania zmian w oznakowaniu.

Dla porządku skontaktowaliśmy się jeszcze z Urzędem Miejskim i czekamy na odpowiedź. Jesteśmy jednak niemal całkowicie pewni, jaka ona będzie.

W przypadku skrzyżowania na którym pierwszeństwo nie jest określone znakami, kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Tak mówi art. 25 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym.

. asp. Rafał Jarząb, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Pozostaje więc jedynie apelować do kierowców o sięgnięcie pamięcią do podstaw przepisów o ruchu drogowym oraz o przypomnienie sobie, która ręka jest tą prawą.


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, powiadom o nim innych.